Haberler

Konya Şehir Tiyatrosu’ndan Deprem Tatbikatına Destek
Konya Şehir Tiyatrosu’ndan Deprem Tatbikatına Destek

Konya Büyükşehir Belediyesi, tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak yapılan “Çök-Kapan-Tutun” deprem tatbikatına destek olmak için Konya Şehir Tiyatrosu’nun Selçuklu Kongre Merkezi’nde sahnelediği Amak-ı Hayal oyununu izlemeye gelen vatandaşları bilgilendirerek tatbikata katıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı koordinasyonunda ülke genelinde yapılan deprem tatbikatına Konya’dan katkı sağladı.

 

“Afetlere dirençli toplum oluşturma” vizyonu çerçevesinde 1999 Düzce Depreminin yıl dönümü olan 12 Kasım’da ülke genelinde afetlere yönelik farkındalığı artırmak ve deprem anında doğru davranış şekillerini pekiştirmek amacıyla AFAD koordinasyonunda 81 ilde eş zamanlı olarak saat 18.57’de “Çök-Kapan-Tutun” tatbikatı gerçekleştirildi.

 

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı da tatbikata destek olmak amacıyla Konya Büyükşehir Belediye Şehir Tiyatrosu’nun Selçuklu Kongre Merkezi’nde sahnelediği Amak-ı Hayal oyunu öncesinde oyunu izlemeye gelenleri bilgilendirdi.

 

Deprem öncesinde, deprem anında ve sonrasında neler yapılması gerektiği hakkında bilgi verilmesinin ardından saat 18.57’yi gösterdiğinde salonda bulunan herkes sirenlerle birlikte “Çök-Kapan-Tutun” hareketi yaparak tatbikata katıldı.

 

Tiyatro severler daha sonra Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun sahnelediği oyunu ilgiyle izledi.

12 Kasım 2022
Konya Şehir Tiyatrosu Kasım’da 6 Oyunla Sanatseverlerle Buluşacak
Konya Şehir Tiyatrosu Kasım’da 6 Oyunla Sanatseverlerle Buluşacak

Nitelikli yapımlarıyla Konyalı sanatseverlerin büyük beğenisini toplayan Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Kasım ayında 6 oyunla seyircisiyle buluşacak. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın kültür ve sanat hayatına önemli katkıda bulunan Şehir Tiyatrosunun güzel oyunlarına tüm gençleri ve tiyatro severleri davet etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Kasım ayında Selçuklu Kongre Merkezi’nde sahneleyeceği 6 oyunla tiyatro severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

 

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Şehir Tiyatrosu’nun birbirinden nitelikli yapımlarıyla Konya’nın kültür ve sanat hayatına önemli katkıda bulunduğunu ifade etti. Başkan Altay, “7’den 70’e toplumun her kesimden insanımızın sosyal ve kültürel anlamda kazanımlar elde ettiği tiyatro oyunlarımız, Konya Şehir Tiyatrosu farkıyla seyircilerimizin beğenisine sunuluyor. ‘Kamyon’, ‘Amak-ı Hayal’, ‘Keykubat’, ‘Mavi Kuş’ ve çocuk oyunlarından ‘Küçük Kara Balık’ ile ‘Pati Kardeşliği’ oyunları Kasım ayı içerisinde Selçuklu Kongre Merkezi’nde yine Konyalılarla buluşturacağız. Sahnelenecek 6 oyuna tüm gençlerimizi ve tiyatro severlerimizi bekliyoruz.” diye konuştu.

 

TÜRK EDEBİYATINDA ÖNEMLİ BİR ESER: “AMAK-I HAYAL”

Taner Büyükarman tarafından tiyatroya uyarlanan ve yönetmenliğini Mustafa Uzman’ın üstlendiği “Amak-ı Hayal” adlı oyun, 11 Kasım saat 19.00’da ve 12 Kasım saat 14.00’de sahnelenecek. Oyun, Şehbenderzâde Filibeli Ahmed Hilmi’nin kaleme aldığı eseri konu alıyor.

 

ALTIN ÇAĞ OLARAK ANILAN DÖNEM: “KEYKUBAD”

Konya’nın Türkiye Selçuklu Devleti’ne başşehir oluşunun anlatıldığı “Keykubad” adlı tarih oyununun yazarlığını Taner Büyükarman, yönetmenliğini de Hüseyin Köroğlu üstleniyor. “Altın Çağ” olarak anılan Alaeddin Keykubat dönemi ve suikastların irdelendiği oyunu, 18 Kasım saat 19.00’da, 19 Kasım’da da saat 14.00 ve 19.00’da sahnelenecek.

 

“KAMYON” GÜLDÜRÜRKEN DÜŞÜNDÜRECEK

Dağın tepesinde bozulan bir kamyonet ve aniden gelen iki köylünün köylerinde tamirci olduğunu söylemesi üzerine umutla beklenen tamircinin anlatıldığı “Kamyon” adlı eser, toplumsal gerçekleri olduğu gibi değil ama geleneksel mizah anlayışı içinde tatlandırarak sahneye taşıyor. Mehmet Baydur’un yazdığı Oktay Gürsoy’un yöneteceği eser; 25 Kasım saat 19.00’da, 26 Kasım saat 14.00 ile 19.00’da oynanacak.

 

FARKLI YOL HİKAYELERİ SEVENLER İÇİN: “MAVİ KUŞ”

Özgür Kaymak tarafından oyunlaştırılan, yönetmenliğini Mustafa Uzman’ın yaptığı oyunda; tren istasyonuna gitmek üzere kasabanın tek otobüsü “Mavi Kuş”ta yolları kesişen toplumun farklı kesimlerinden yolcuların sürprizlerle dolu tuhaf yol hikayesi anlatılıyor. Mavi Kuş, 4 Kasım saat 19.00’da, 5 Kasım saat 14.00 – 19.00 saatlerinde sahnelenecek.

 

ÇOCUKLAR İÇİN “KÜÇÜK KARA BALIK” VE “PATİ KARDEŞLİĞİ”

Şehir Tiyatrosu’nun çocuk oyunlarından “Küçük Kara Balık” ve “Pati Kardeşliği” de Kasım ayı içerisinde çocuklarla buluşacak. İranlı yazar Samed Behrengi’ye ait kitaptan uyarlanan “Küçük Karabalık” adlı oyun, annesi ile beraber bir derede yaşayan ve yaşadığı yerin dışındaki dünyayı merak ederek, uzun bir yolculuğa çıkan küçük bir balığın maceralarını konu ediliyor. Günay Ertekin’in uyarladığı ve Çağatay Çiftçi’nin yöneteceği “Küçük Kara Balık” oyunu 1 ve 8 Kasım tarihlerinde saat 10.30 ve 13.30’da sahneye konulacak.

Eyüp Toru tarafından kaleme alınan ve yönetmenliğini Fatih Dinçer’in üstlendiği “Pati Kardeşliği” adlı oyun da; artık kullanılmayan ıssız ve boş bir çocuk parkında yiyecek arayan kedilerin ve köpeklerin dostluklarını ve parkta onları istemeyen insanlara karşı dayanışmaları anlatılıyor. Oyun; 15 - 22 Kasım tarihlerinde saat 10.30 – 13.30 saatlerinde çocuklarla buluşacak.

 

BİLET SATIŞ NOKTALARI

Sanatseverler tiyatro biletlerini; Mevlana Kültür Merkezi, Selçuklu Kongre Merkezi, Konya Tren Garı’nın karşısındaki Kültür A.Ş. Merkez Ofisi ile yine Belediye Yeraltı Çarşısı içerisindeki Kültür A.Ş. Satış Ofisi ve sehirtiyatrosu.konyakultur.com adresinden satın alabiliyor.

 


 

01 Kasım 2022
Konya’da “Vali Hanım” Tiyatro Oyununa Yoğun İlgi
Konya’da “Vali Hanım” Tiyatro Oyununa Yoğun İlgi

Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun “Vali Hanım” adlı oyunu, tiyatro severlerden büyük ilgi gördü. İskender Pala’nın kaleme aldığı, Cengiz Uzun’un yönettiği oyunda şehre yeni atanan Vali Hanım’ın şehirde esrarengiz şekilde işlenen seri cinayetleri kendi yöntemleri ile çözümleme hikâyesi anlatılıyor.

Konya’nın kültür ve sanat hayatının gelişimine katkıda bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, “Vali Hanım” adlı tiyatro oyunuyla seyirciden tam not aldı.

İskender Pala’nın yazdığı ve Cengiz Uzun’un yönettiği oyunda; şehre yeni atanan Vali Hanım’ın şehirde esrarengiz şekilde işlenen seri cinayetler ve bu cinayetleri kendi yöntemleri ile çözümleme hikâyesi başarılı bir şekilde izleyiciye aktarıldı. Selçuklu Kongre Merkezi’nde sahnelenen, tek perde ve 85 dakikadan oluşan “Vali Hanım” oyunu tiyatro severlerden yoğun ilgi gördü.

08 Ekim 2022
İskender Pala’nın Yazdığı “Nizamülmülk” Oyununun Galası Yapıldı.
İskender Pala’nın Yazdığı “Nizamülmülk” Oyununun Galası Yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun tiyatroseverlerle “Nizamülmülk” adlı eserin galası AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım’ın katılımıyla yapıldı. Prof. Dr. İskender Pala tarafından kaleme alınan, Tolga Özenç Özençel’in yönetmenliğini üstlendiği oyun; Büyük Selçuklu Devleti’ni ele geçirmeye çalışan ihanet şebekelerinin planlarını ve onlara karşı verilen mücadeleyi anlatıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun sahnelediği “Nizamülmülk” adlı eserin galası AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım’ın katılımıyla yapıldı.

 

Selçuklu Kongre Merkezi’nde sahnelenen ve Konyalı tiyatroseverlerden yoğun ilgi gören “Nizamülmülk” oyunun galasına; Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, AK Parti Konya Milletvekilleri Ahmet Sorgun, Hacı Ahmet Özdemir, Ziya Altunyaldız, Orhan Erdem, Gülay Samancı, Selman Özboyacı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, ilçe belediye başkanları da katıldı.

 

Usta yazar Prof. Dr. İskender Pala tarafından kaleme alınan ve Tolga Özenç Özençel’in yönetmenliğini üstlendiği oyun; Büyük Selçuklu Devleti Sultanı Melikşah ve Vezir Nizamülmülk’ün Hasan Sabbah'ın liderliğini yaptığı Bâtınilerin gerçekleştirmiş olduğu saldırı ve suikastlara karşı verdiği savaşı izleyiciye etkileyici bir dille anlatıyor.

17 Eylül 2022
Nizamülmülk Oyunu 15 Temmuzda sahne aldı.
Nizamülmülk Oyunu 15 Temmuzda sahne aldı.

Usta yazar İskender Pala’nın ‘Nizamülmülk’ oyununda tarihi gerçekler göz önüne alınmaktadır.

Büyük Selçuklu Devleti’nin sultanı Melikşah ve Nizamülmülk’ün Hasan Sabbah'ın liderliğini yaptığı Bâtınilerin gerçekleştirmiş olduğu saldırı ve suikastlara karşı verdiği savaşı temasına taşıyan oyun, ihanetin ve devlet içine çöreklenmiş odakların zamanlar farklı olsa da hep aynı yollarla iktidarı ele geçirme planlarını etkileyici bir dille seyirciye anlatmaktadır.

Tarihi gerçeklere eşlik eden zekice kurgular, bugüne dair izdüşümleri olan olaylara objektif bakışlar, gündelik hayatın sıradan insanlarıyla tarihin bilindik kahramanlarının çatışmaları ve buluşmaları… Tarihin tozlu mahzenlerinden gelip sahne tozuna karışan zerreler…

Bir tarafta devlet için çalışan, ülke ve millet refahı için uğraşan Melikşah ve Nizamülmülk, diğer tarafta etki alanını türlü yalanlarla, yarattığı sahte cennetle ve suikastçılarıyla arttıran, kendisini mesih ilan edecek cürette bulunan Hasan Sabbah…

Selçuklu'dan günümüze gelen tanıdık olaylar. Yalnızca gözlere değil zihinlere ve kalplere de hitap eden temaşa sahneleri…

22 Temmuz 2022
Şehir Tiyatrosu Necip Fazıl’ın “Bir Adam Yaratmak” Adlı Eserini Konyalılarla Buluşturdu
Şehir Tiyatrosu Necip Fazıl’ın “Bir Adam Yaratmak” Adlı Eserini Konyalılarla Buluşturdu

Sahnelediği nitelikli oyunlarla dikkat çeken Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, son olarak usta yazar Necip Fazıl Kısakürek’e ait “Bir Adam Yaratmak” adlı eserini sanatseverlerle buluşturdu. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın da katıldığı oyunun ilk gösterimi Konyalı tiyatro severlerden büyük ilgi gördü.


 

23 Haziran 2022
Konya Şehir Tiyatrosu 7 Yeni Oyunla Daha Tiyatro Severlerle Buluşacak
Konya Şehir Tiyatrosu 7 Yeni Oyunla Daha Tiyatro Severlerle Buluşacak
  1. Sahnelediği nitelikli oyunlarla dikkat çeken Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, son olarak usta yazar Necip Fazıl Kısakürek’e ait “Bir Adam Yaratmak” adlı eserini sanatseverlerle buluşturdu. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın da katıldığı oyunun ilk gösterimi Konyalı tiyatro severlerden büyük ilgi gördü.
15 Haziran 2022
5 Mayıs Ebeler-12 Mayıs Hemşireler günü etkinlikleri kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından ‘Cimri’ isimli eser, tiyatro sever hemşire ve ebe sağlık çalışanları için sahnelendi.
5 Mayıs Ebeler-12 Mayıs Hemşireler günü etkinlikleri kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından ‘Cimri’ isimli eser, tiyatro sever hemşire ve ebe sağlık çalışanları için sahnelendi.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde sergilenen oyuna yoğun ilgi gösteren sağlık çalışanları tiyatro gösterisini büyük bir beğeni ile izledi. Hemşire ve ebe çalışanlar için özel olarak sahnelenen tiyatroyu İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, hizmet başkan ve yardımcıları ile birlikte sağlık idarecileri de takip etti. 

13 Mayıs 2022
Konya Büyükşehir İlçelerdeki Öğrencileri Tiyatroyla Buluşturuyor
Konya Büyükşehir İlçelerdeki Öğrencileri Tiyatroyla Buluşturuyor

Sahnelediği nitelikli oyunlarla yetişkinlerin olduğu kadar çocukların da büyük beğenisini kazanan Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, çocukların pandemi sürecinde daha bilinçli olmasını sağlamak amacıyla 28 ilçedeki ilkokul öğrencilerine yönelik "Bana Yaklaşma" isimli kukla oyununu sergiliyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, merkez dışındaki 28 ilçede öğrencileri kukla tiyatrosu ile buluşturuyor.

Masal Sahnem adıyla ilk olarak Altınekin, Sarayönü ve Güneysınır ilçelerinde öğrencilerle buluşan Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, "Bana Yaklaşma" isimli kukla oyunuyla çocukların pandemi sürecinde yapması gerekenlerle ilgili farkındalık oluşturmaya devam edecek.

İlçelerde oyuna ilgi gösteren öğrenciler, ilk defa kukla gördüklerini, büyük bir heyecanla oyunu izlediklerini ifade ederek, Konya Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ettiler.

Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, her hafta Çarşamba günleri farklı bir ilçede "Bana Yaklaşma" oyununu ilkokul öğrencileriyle buluşturmayı sürdürecek.

19 Mart 2022
Event
KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
ŞEHİR TİYATROSU
Telif Hakkı © 2022Tüm Hakları Saklıdır
Bu sitenin içeriği KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU tarafından hazırlanmaktadır.
konyasehirtiyatrosu.com’un tasarım ve yazılımsal içeriği Entegre Yazılım ve zOOm tarafından hazırlanmıştır.
Event