Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu
ÜYE GİRİŞİ
Şifremi Hatırlamıyorum
PAROLAMI UNUTTUM
KAYIT OL
Arşiv Oyunları
4.5 / 5
2 Perde / 120 Dakika
Detaylar
Bir Adam Yaratmak OYUN

Usta Necip Fazıl Kısakürek’in 1937 yılında kaleme aldığı "Bir Adam Yaratmak" adlı eseri, hem kendisi hem Türk Tiyatrosunun en önemli eserlerinden birisidir.

Eserin başkahramanı Hüsrev, bir kimlik oluşturma çabası içinde bulur kendisini. Hüsrev, kendi içinde kendi benliği ve şuuru karşısında verdiği mücadele ile kimlik bunalımı içine girer. Hüsrev‘in kendi içinde tasarladığı ideal benlik, Allah‘a ulaşma ve sonsuzluğa kavuşma isteğidir. Allah‘la kalabalıklar arasında yalnız kalma da bu karmaşanın bir sonucu olmuştur.

Yazar olan Hüsrev yazdığı “Ölüm Korkusu” adlı piyesinde olduğu gibi aynı kaderi yaşamaya başlamasıyla derinden yara alır ve ciddi bir bunalım içine girer. Oyunda temel olarak, Hüsrev karakterinin oyun yazma sürecinde bir adam yaratmak istediğini ve aslında Allah’a mahsus olan bu işe kalkıştığı için de bir nevi Allahlık tasladığını ve bu uğurda aklını kaybettiğini ağır ağır görürüz. Hüsrev’in yaptığı gibi bir insan yaratmaya çalışmak, Allah’la karşılaşan kul açısından yenilgiyle sonuçlanacaktır.

Yazan: Necip Fazıl Kısakürek
Yöneten: Ferdi Dalkılıç
Yönetmen Yardımcısı: Ekrem Tünge Denizmen
Oyuncular: Çağatay Çiftçi, Berfu Çiftçi, Duygu Şen, Oktay Gürsoy, Erkan Erkoç, Taner Köse, Zeynep Çimenciler, Serdar Şafak, Sinan Mordağ, Ufuk Şen, Eyüp Toru, Ekrem Tünge Denizmen
Sahne Ekibi: Bahaddin Çiçek (Sahne Amiri)
Dramaturg: Eyüp Toru
Kostüm Ekibi: Berfin İlhan (Kostüm Tasarım) Mehmet Ali Çelikten
Dekor Ekibi: Emre Satı (Dekor Tasarım) Emrah Yılmaz, Ali Ersoy, Eren Acar, Erhan Atalay, Yaşar Erkek
Işık Ekibi: Halit Akgül (Işık Tasarım) Ahmet Yesevi Özel (Işık Kumanda) Harun Uçar (Işık Kumanda Yardımcısı)
Kondüvit : Halil İbrahim Yavuz
Müzik: Selçuk Yılmaz (Müzik Tasarım)
Süre: 2 Perde / 120 Dakika
Türü: Dram
Yaş Sınırı: +15