Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu
ÜYE GİRİŞİ
Şifremi Hatırlamıyorum
PAROLAMI UNUTTUM
KAYIT OL

Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosundan Yeni Bir Oyun Daha:

24 Ocak 2019
Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Molier’in yazdığı, Umut Toprak’ın yönettiği “Cimri” adlı oyunu seyircisiyle buluşturuyor. Oyun, 4 Şubat 2019 Pazartesi günü saat 20.00’de Selçuklu Kongre Merkezi’nde ilk gösterimini yapacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Molier’in yazdığı, Umut Toprak’ın yönettiği “Cimri” adlı oyunu seyircisiyle buluşturuyor. Oyun, 4 Şubat 2019 Pazartesi günü saat 20.00’de Selçuklu Kongre Merkezi’nde ilk gösterimini yapacak.

Moliere'in Cimri'si Parisli burjuva kesiminin çılgınlık düzeyine ulaşmış para tutkusunun komedyasıdır. Parayı bütün yaşamsal değerlerin üzerinde tutan, bu yüzden kendi insani özüne ve çevresine yabancılaşan, insanın içine düştüğü çelişkileri, gülünç ve zavallı durumu sergiler.
Oyun bu içeriğiyle, parayı temel değer ve yaşamın tek ölçü birimi sayan yaşam anlayışına eleştirel bir bakış sunmasıyla hala güncelliğini korumaktadır.
"Dünyadaki insanların en az insan olanı; yeryüzündeki canlıların en katı yüreklisi, pintilerin en pintisidir. Onun sevmesinden kuru, onun okşamasından kısır bir şey olamaz. Vermek öylesine zoruna gider ki, selam bile vermez kimseye, onu bile alır; yalnız alır..."
Gerçekten de dedikleri kadar acımasız, katı yürekli, pinti ve kötü müdür Harpagon? İnsan doğuştan mı böyle olur? Yoksa Harpagon sadece yazılmış bir karakter midir?